Wróć do poprzedniej strony

Dodaj do ulubionych
Podstawowe informacje

Paterka w formie liścia

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/4863
Miejsce powstania/znalezienia
Miśnia (Niemcy)
Datowanie
ok. 1745
Technika
malowanie naszkliwne, złocenie
Tworzywo
porcelana
Rodzaj
patera
Rozwiń
Dział
Ceramika
Właściciel
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Wymiary
22,3 cm
Bibliografia
Szarek Ireneusz, W świecie porcelany... Stara ceramika europejska i orientalna w kolekcji Ireneusza Szarka,, Warszawa 2003, s. 41, poz. 73, il.
Słowa kluczowe
Opis tekstowy

Paterka w formie liścia

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/4863
Paterka ma wykrój liścia, z wywiniętymi lekko ku górze brzegami i pętlowym uchwytem utworzonym z gałązki, z jednej strony zakończonej przymocowanymi do lustra paterki dwoma pędami z pełnoplastycznymi kwiatami i listkami. Powierzchnię naczynia zdobią malowane naturalistycznie trzy barwne gałązki kwiatów i sześć owadów malowanych w manierze "z rzuconym cieniem". Krawędź paterki złocona. Naczynia w formie liścia wykonywano w manufakturze miśnieńskiej od początku jej istnienia, najpierw z kamionki i pierwszej porcelany Böttgerowskiej, a następnie z porcelany twardej. Kształt ten był bardzo popularny w latach 40. XVIII w., a tego typu naczynia zdobiono głównie naturalistycznie malowanymi kwiatami i owadami, często z rzuconym cieniem – ombré. Tę manierę, najpierw zastosowaną do malowania kwiatów – ombrierte deutsche Blumen (Saxe ombré) wprowadzono do dekoracji miśnieńskiej porcelany w 1741 jako odmiana deutsche Blumen stosowanych w Miśni od drugiej połowy lat. 30. XVIII w. Kwiaty "niemieckie" czyli europejskie wzorowano m.in. na miedziorytach Johanna Wilhelma Weinmanna. Kwiatami naturalistycznymi ozdobiono w Miśni jako pierwszy serwis biskupa warmińskiego A.S. Götzendorf-Grabowskiego, zrealizowany tuż po 1740 Paterka pochodzi z kolekcji Ireneusza Szarka, w 2004 została zakupiona przez Towarzystwo Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie i podarowana do zbiorów zamkowych.
Czytaj więcej
Wystawy

Paterka w formie liścia

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/4863
O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach., Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce, 4.VI.2019-29.IX.2019
Słowa kluczowe: